Relacja: "Early spring of the era of the artificial intelligence"
W dniu 28 listopada 2024 r. na naszym Wydziale odbyła się konferencja pt. Early spring of the era of the artificial intelligence, której organizatorem była Komisja Nauk Kosmicznych Oddziału PAN w Gdańsku działająca we współpracy z Bałtyckim Klastrem Morskim i Kosmicznym (BSSC) oraz Uniwersytetem Gdańskim reprezentowanym przez dr. hab. Macieja Nykę, prof. UG (Katedra Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska).
Konferencja rozpoczęła się od krótkiego przemówienia Prorektora ds. Badań Naukowych – prof. dr. hab. Wiesława Laskowskiego, który podkreślił w nim rolę i znaczenie sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych. Następnie Dziekan WPiA – dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG przywitał uczestników konferencji i nawiązując do słów Pana Prorektora wskazał, że prawnicy są świadomi korzyści oraz zagrożeń jakie wynikają z korzystania z AI, wobec czego podejmują dyskusje w tym zakresie i starają się zaangażować w nie teoretyków i praktyków, którzy się nią zajmują. Za potwierdzenie takiego stanu rzeczy, Pan Dziekan uznał okoliczność, że tego dnia w murach naszego Wydziału odbywały się trzy konferencje, podczas których była podejmowana problematyka sztucznej inteligencji.
Podczas konferencji w roli moderatora wystąpił prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt. Zapowiedział on przemówienia: Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej – prof. dr. hab. Grzegorza Wrochny, prof. dr. hab. Marka Grzybowskiego oraz prof. dr. hab. Zdzisława Brodeckiego. Następnie w panelu pn. Young stars session głos zabrały licealistki z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni: Zuzanna Jończyk, Hanna Kuźmitowicz, Julia Perlejewska, Zuzanna Rudziks oraz Małgorzata Rutkowska, które w niezwykle intersujący sposób opowiedziały o wpływie AI na życie młodych ludzi, czy też dokładniej – przedstawiły blaski i cienie niektórych rozwiązań, które stały się dostępne na skutek jej wykorzystywania.
Następnie, dyrektor generalny w Neptun Studio – Maximilian Minta opowiedział o zintegrowanych systemach symulacyjnych w planowaniu operacji oraz szkoleniu operatorów dronów kamika. W tej części konferencji wystąpili również: Jan Jarmarkowski – Gdynia Container Terminal: Hutchison Gdynia; Barbara Matysiak – Baltic Mediation HUB – Baltic Sea and Space Cluster; Karolina Drozd – CEO – Growlist; Dorota Sobieniecka – Director, Gdański Klub Biznesu; Jakub Budzyński – President at Polish Offshore Wind Industry Chamber oraz Marcin Kulawik – CPO - Chief Product Officer – FreightTech.org.
W ostatnim panelu moderowanym przez dr. hab. Adama Wiśniewskiego, prof. UG referaty wygłosili: dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG; prof. dr hab. Zdzisław Brodecki; dr hab. Sylwia Majkowska-Szulc, prof. UG; dr Olga Śniadach oraz mgr Alicja Śniadach; dr hab. Maciej Nyka, prof. UG. W trakcie tych wystąpień podjęto odpowiednio kwestie: znaczenia AI w prawie karnym; wpływu AI na jakość życia ludzi i jej supradyscyplinarności; udziału Unii Europejskiej w eliminowaniu zagrożeń wynikających z wykorzystania AI; rolnictwa przyszłości opierającego się na wykorzystaniu AI oraz prawa powszechnego dostępu do internetu.
Konferencja zakończyła się dyskusją, która była kontynuowana jeszcze na wydziałowym korytarzu. Biorąc pod uwagę sukces tego wspólnego przedsięwzięcia z pewnością nie było to ostatnie takie wydarzenie na WPiA UG.
fot. S. Dajkowski